Zašto podnosim ostavku na članstvo u Veću društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Beogradu
Molim vas da učinite sve da se na Pravnom fakultetu prekine s praksom zataškavanja, minimizovanja, tolerisanja i čak nagrađivanja plagijatorstva

Poštovani gospodine rektore Beogradskog univerziteta, akademiče SANU, profesore dr Vladimire Bumbašireviću, zahvaljujem Vam se na tome što ste me na predlog Nastavno-naučnog veća Pravnog fakulteta (od 21. septembra 2015) imenovali za člana Veća naučnih oblasti društveno-humanističkih nauka (odlukom od 12. oktobra 2015, 02 br.: 612-3364/35-15) do isteka mandata tog veća, to jest do 30. novembra 2016, a nakon što ste razrešili članstva moju koleginicu redovnu profesorku dr Ljiljanu Radulović po njenom ličnom zahtevu. Moram odmah, posle sinoćnje sednice (26. oktobra 2015) Nastavno-naučnog odnosno Izbornog veća Pravnog fakulteta, da podnesem neopozivu ostavku na članstvo u Veću naučnih oblasti društveno-humanističkih nauka. Želim da od Vas zatražim ne samo svoje razrešenje u tom veću nego i da učinite sve da se na Pravnom fakultetu prekine s praksom zataškavanja, minimizovanja, tolerisanja i čak nagrađivanja plagijatorstva i drugih akademski potpuno nedoličnih postupaka, te da se započne s praksom neselektivnog negativnog sankcionisanja tog i sličnih ponašanja.
Posle preksinoćne jednoglasne odluke članova Izbornog veća Pravnog fakulteta da se vanredni profesor dr Vladan Jončić ponovo izabere u isto zvanje, uprkos tome što svi koji su glasali (počev od dekana i predsednika komisije za taj izbor) znaju za Jončićev plagijat i druge, najblaže rečeno, akademski nedostojne postupke, jer se o tome naširoko raspravljalo još prilikom odlučivanja o raspisivanju tog konkursa (na sednicama u martu i junu tekuće godine) – a što je potpuno prećutano i nije pomenuto ni u izveštaju niti preksinoć na sednici veća – smatram da nemam moralnog legitimiteta da zajedno s dvadeset i troje svojih kolega članova Veća naučnih oblasti društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Beogradu, od kojih skoro sve poznajem i poštujem, raspravljam i insistiram na ispunjavanju kriterijuma o stručnosti i dostojnosti njihovih kolega za izbore u zvanja vanrednog profesora, docenta ili nastavnika veština ili stranog jezika, kao i o podobnostima tema i disertacija doktoranada iz oblasti njihovih društveno-humanističkih nauka.
Razlog je što moje kolege, skoro svi članovi moje uže, fakultetske akademske zajednice, to jest Nastavno-naučnog odnosno Izbornog veća Pravnog fakulteta, uporno nastavljaju s politikom zataškavanja, minimizovanja, tolerisanja i čak nagrađivanja plagijatorstva i drugih akademski potpuno nedoličnih postupaka. Oni odbijaju da prekinu tu praksu i konačno započnu neselektivno negativno sankcionisanje tog i sličnih ponašanja i, prećutno se oslanjajući na ranije negativne presedane, pa onda i na tako uspostavljene i shvaćene „pravdu”, „jednakost”, „solidarnost” i „empatiju”, neprestano „dogovorno” snižavaju kriterijume o minimalnoj stručnosti i dostojnosti i unižavaju akademski i stručni ugled institucija našeg univerziteta.
Budući da ponovni izbor vanrednog profesora dr Vladana Jončića uopšte nije jedini slučaj ove vrste na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, obraćam Vam se ovim otvorenim pismom u nadi da će ovaj dodatni pritisak javnosti doprineti da se pomenuto stanje promeni.
Jasminka Hasanbegović, redovna profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Šta je stvarni motiv ostavke profesorke Hasanbegović
Profesorka beogradskog Pravnog fakulteta dr Jasminka Hasanbegović podnela je ostavku na mesto člana Veća društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Beogradu, o čemu je javnost obavestila u otvorenom pismu rektoru Vladimiru Bumbašireviću.
Kako je navela, razlog za njeno ogorčenje je reizbor vanrednog profesora Pravnog fakulteta dr Vladana Jončića, uprkos tome što sve kolege koje su glasale za, kako tvrdi ova profesorka, „znaju za Jončićev plagijat i akademski nedostojne postupke”.
Ona je pozvala rektora Bumbaširevića da se „prekine sa praksom zataškavanja, tolerisanja i čak nagrađivanja plagijatorstva i drugih akademski nedoličnih postupaka”. Pri tom, u pismu rektoru i javnosti nije iznela argumente za svoju tvrdnju o plagijatu, čak nije navela ni o kojem je radu reč, ali je naglasila da ovo nije jedini slučaj na Pravnom fakultetu. Profesorka Uvoda u pravo i Filozofije prava Jasminka Hasanbegović ističe da posle odluke o Jončićevom reizboru „nema moralnog legitimiteta da zajedno sa još 23 kolege, članova Veća društveno-humanističkih nauka insistira na ispunjavanju kriterijuma o stručnosti i dostojnosti kolega za izbor u zvanja, kao i podobnosti tema disertacija doktoranada”.
Komentarišući navode koleginice Hasanbegović, dekan Pravnog fakulteta prof. dr Sima Avramović kaže za „Politiku” da je ona odabrala novine za obračun sa kolegom i optužila čitavu instituciju, iznoseći teške i paušalne kvalifikacije, bez poštovanja procedure i utvrđivanja činjenica.
– Da je koleginica prisustvovala sednici Veća na kojoj je Jončić jednoglasno reizabran i tamo iznela argumente umesto u medijima, možda bi moja i odluka ostalih kolega bila drugačija. Problem je mogla da iznese na organima fakulteta, ili da podnese tužbu Sudu časti Beogradskog univerziteta – kaže dekan Avramović.
Ona ističe da je proteklih godina bilo sličnih istupanja profesora, kada su u medijima iznete teške, a neproverene kvalifikacije, pa je zato doneta odluka da se ovakva sporna pitanja rešavaju na fakultetu.
Uprkos tome, profesorka Hasanbegović je pribegla „sedmoj sili”, a profesor Vladan Jončić, koga je optužila za plagijat, kaže da nije prvi put da se na ovakav način oglašava u štampi.
– U jednim dnevnim novinama je pre nekoliko godina zakupila prostor i napala izbor naše koleginice u zvanje profesora. Tada je i mene pomenula u negativnom kontekstu, a pre toga se na isti način obračunala i sa tadašnjim rektorom prof. dr Dejanom Popovićem. Smatrao sam da je nepristojno da se ime fakulteta povlači po sudu, pa nisam reagovao na njene klevete, iako nam je svima bilo neprijatno da sve to studenti vide i čuju. Međutim, pošto je ona mene tužila za uvredu i klevetu, morao sam da odgovorim kontratužbom i ona je taj spor izgubila – navodi profesor Jončić. Kako precizira, Jasminka Hasanbegović je bila protiv njegovog izbora za profesora 2005, ali je pet godina kasnije na Veću glasala za njegov reizbor.
Profesor Jončić, inače, predaje na dve katedre – za javno pravo i za međunarodno pravo i međunarodne odnose, a na Pravnom fakultetu ustanovio je i dva predmeta – Ljudska prava i Međunarodno humanitarno pravo. Stručno se usavršavao u Evropskom parlamentu u Strazburu, Torontu, Njujorku, Ženevi, Cirihu...
Na pitanje da li naslućuje na šta je profesorka Hasanbegović aludirala pišući o Jončiću kao plagijatoru, dekan Sima Avramović kaže da pretpostavlja da je reč o jednom Jončićevom tekstu koji nije bio prihvaćen za objavljivanje u fakultetskom časopisu, ali ne zato što je plagijat, već zbog lošijeg kvaliteta.
I profesor Jončić negira da je neoriginalnost bila razlog zašto taj tekst nije objavljen.
– Nikada mi ni jedan rad nije odbijen, a za pomenuti tekst mi nije data prilika da ga ispravim – izričit je profesor Jončić.
Prorektor Univerziteta u Beogradu i član Veća naučnih oblasti društveno-humanističkih nauka prof. dr Živan Lazović kaže da je pismo prof Jasminke Hasanbegović stiglo u Rektorat i da je rukovodstvo upoznato sa sadržinom.
– Profesorka je bila u prilici da podnese prigovor na matičnom fakultetu na ponovni izbor u zvanje kolege Jončića, a Rektorat nije upoznat sa tim da li je to i uradila. Izbor profesora Jončića će svakako razmatrati i Veće, a profesorka, kao uostalom i bilo ko drugi, ima mogućnost da podnese obrazloženi prigovor – rekao je za naš list prorektor Lazović.
Kada je reč o njenoj ostavci na člana Veća društveno-humanističkih nauka, Lazović objašnjava da će ona biti takođe razmotrena na sednici Veća, a s obzirom na to da je u pitanju lični čin – sigurno će biti prihvaćena.
Sandra Gucijan
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Procedura za utvrđivanje plagijata
Dekan Pravnog fakulteta kaže da pojam plagijata nije precizno definisan, što otvara prostor za različita tumačenja, ali da se ipak zna procedura u slučaju da postoji optužba:
– Plagijat je u poslednje vreme postao omiljena tema u univerzitetskoj zajednici i kako pojam nije jasno definisan, lako je nekog optužiti da je plagijator – ističe dekan Pravnog fakulteta prof. dr Sima Avramović
Da li je nešto plagijat ili ne, utvrđuje se najpre na Nastavno-naučnom veću fakulteta, a potom na Sudu časti Univerziteta.
Svakako se plagijat ne utvrđuje u medijima, što je danas čest slučaj – zaključuje profesor Avramović.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Odgovor Jasminke Hasanbegović dekanu prof. Avramoviću, prof. Jončiću i novinarki
Sandri Gucijan
Dekan Pravnog fakulteta, profesor dr Sima Avramović, odlično zna o kakvom „jatakovanju” kojih sve plagijata i drugih akademski nedoličnih postupaka na Pravnom fakultetu se radi u mom pismu-ostavci rektoru akademiku Bumbašireviću, za koje je Jončićev jednoglasni reizbor bio samo povod, ona kap koja mi je pokazala da se praksa nastavlja, a ne prekida (kako mi se učinilo na sednicama Veća pre nekoliko meseci) i zato je prelila čašu. Ako budem primorana da o svim tim slučajevima govorim u novinama, čitaoci „Politike“ će imati feljton s potpunom dokumentacijom. Ali, prihvatila sam današnji (29. oktobar 2015) dekanov predlog, koji mi je izneo u telefonskom razgovoru, da o svim tim slučajevima još jednom, najpre razgovaramo svi mi redovni profesori, kao profesionalno-etički i stručno najodgovorniji, i da ih rešimo, to jest sankcionišemo na fakultetu. U tom slučaju neću imati potrebe da o tome raspredam u štampi. Ali, dok se to ne desi, moram da se osvrnem na sledeće u „Politikinom” napisu „Šta je stvarni motiv ostavke profesorke Hasanbegović”.
Nije tačno da pojam plagijata nije jasno, tj. precizno definisan, pa dekana i sve zainteresovane upućujem samo na najsvežiju akuratnu literaturu: Vladimir V. Vodinelić, „Zabrana plagiranja i pravo citiranja u nauci”, „Pravni zapisi”, 1/2015, str. 126–200, gde mogu naći i 60 bibliografskih jedinica dalje relevantne literature o tome, a sve dostupno bez kakvog ograničenja na internetu.
Tačno kaže prof. Jončić da moje pismo-ostavka rektoru nije moje prvo oglašavanje u štampi. Oglasim se uvek kad dogori do nokata i kad, moralno, nemam kud dalje ili, pravno, nemam druge, te ako bude trebalo, i ona prethodna svoja oglašavanja ću dati da se objave u pomenutom eventualnom feljtonu, pa će čitaoci sami prosuđivati postupke svih aktera.
Tačno je da sam 2010. glasala za Jončićev reizbor za vanrednog profesora. A pošto mu je to začudno i nedosledno, da mu objasnim: zato što na spisku radova nije bilo plagiranog rada, za koji sam inače saznala od sadašnjeg dekana a tadašnjeg glavnog urednika „Anala”. Taj rad je bio odbijen, a pošto niko nije javno govorio o tom plagiranju u pokušaju, nisam ga pomenula ni ja.
Međutim, Jončić je taj rad posle dao da se objavi u drugom časopisu, u kome plagijat nije otkriven, pa je tu objavljen kao njegov rad. Kada smo (i) o tome raspravljali pre nekoliko meseci na sednici Veća povodom donošenja odluke o (ne)raspisivanju konkursa, Jončić je sam tim povodom rekao (postoji o tome tonski zapis) da je on taj rad izostavio i da ga nije naveo u prijavi za ovaj konkurs! Gle logike: nepočinstvo koje akter sam ne prijavi ima da se smatra da ne postoji ni za koga! Ovo neću dalje komentarisati, osim ako budem morala, ali ću dodati da to nije sve i da će ostalo biti takođe u eventualnom feljtonu.
Besramna je laž da je Jončić na Pravnom fakultetu ustanovio dva predmeta: Ljudska prava i Međunarodno humanitarno pravo. Pošto pokojni profesori Vojin Dimitrijević i Milan Paunović ne mogu da svedoče o svom ustanovljavanju predmeta Ljudska prava, neka to učini neko od mlađih: vanredna profesorka dr Ivana Krstić, ili dr Vladimir Đerić, ili pak neko od starijih profesora: Milenko Kreća, Stevan Đorđević ili Momir Milojević.
Što se pak ustanovljavanja Međunarodnog humanitarnog prava tiče, ni o tome, nažalost, ne mogu da svedoče pokojni profesor dr Konstantin Obradović, koji je na našem fakultetu držao prvi kurs iz Međunarodnog humanitarnog prava na magistarskim studijama, kao i Vladan Vasilijević i Milivoj Despot, koje smo takođe imali čast da slušamo, ali o tome mogu da posvedoče slušaoci tih predavanja, na primer, naša tadašnja koleginica Jelena Pejić, sadašnja pravna savetnica u Međunarodnom komitetu Crvenog krsta u Ženevi, moja malenkost i mnogi drugi slušaoci, ili pak pomenuti naši stariji profesori, kao i prof. dr Milan Šahović. I o tome, ali i da li je Vladan Jončić uopšte na bilo koji način bio u tome.
O Jončićevom usavršavanju u Strazburu, Torontu, Njujorku, Ženevi, Cirihu... – koje je slično njegovom ustanovljavanju dvaju predmeta: Ljudska prava i Međunarodno humanitarno pravo – zasad neću ni reči. Ali, moram o poslednjoj, citiranoj rečenici: „Nikada mi nijedan rad nije odbijen, a za pomenuti tekst mi nije data prilika da ga ispravim – izričit je profesor Jončić“. Profesor Jončić, dakle, dobro zna o kom se tekstu radi, ali, očito, ipak svesno izgovara neistinu (koja se može označiti i jednom kratkom rečju) da mu nikada nijedan rad nije odbijen, pa bi bilo dobro da mu ondašnji glavni urednik „Anala” a sadašnji dekan i svi ostali članovi redakcije osveže pamćenje i objasne, ako mogu, da sam sebi skače u usta, kao i to da mu je tekst odbijen jer je plagijat neispravljiv tekst.
Novinarki Sandri Gucijan (uz pomenute i nekoliko drugih previda i grešaka) skrećem pažnju i na to da Vladana Jončića dvaput (u podnaslovu i ispod slike) zove Vladimir Jončić i da u podnaslovu govori (ona, urednik ili dekan) o falsifikatu, a ne o plagijatu (što bi se Frojdu i naslednicima svidelo kao dobri primeri omaški u psihopatologiji svakodnevnog života). Takođe, učitava mi ogorčenje koga nemam, jer odavno sledim misao, navodno, Franje Asiškog: „Bože, molim te, daj mi hrabrosti da menjam ono što se može promeniti, snage da prihvatim ono što se ne može promeniti i mudrosti da razlikujem to dvoje”.
Profesor dr Jasminka Hasanbegović
Objavljeno: 29.10.2015. godine
Izvor: Politika